Haber

Yahudi yerleşimciler Filistinli yaşlı bir adama saldırarak kamyonunu ateşe verdi

Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Batı Şeria’nın Tulkerim kentinde Filistinli yaşlı bir adama saldırarak meyve taşıdığı kamyonu yaktı.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine nazaran, 72 yaşındaki Filistinli Burhan Cerab’ın oğlu Muaz Cerab, babasının Tulkerim kentinde Yahudi yerleşimcilerin saldırısına maruz kaldığını söyledi.

Zorla aracından indirilen yaşlı adamın darbedildiğini, yüzünde morluklar oluştuğunu aktaran Cerab, yerleşimcilerin, babasının kamyonunu ateşe verdiğini, taşıdığı meyvelerin de yere dökülmesi nedeniyle ciddi zarara uğradıklarını ifade etti.

Cerab, babasının aslında yükünü boşaltmak için Nablus’taki meyve zerzevat pazarına gittiğini lakin hücum nedeniyle Tulkerim’deki İsra Hastanesine kaldırıldığını dile getirdi.

Filistin: Saldırıların sorumlusu İsrail hükümeti

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanlığı, yerleşimcilerin saldırılarından İsrail hükümetini sorumlu tuttu.

Bakanlık, İsrail hükümetine “terörist yerleşimci unsurlara ve örgütlere” koruma sağlamayı bırakma ve “Batı Şeria’daki operasyon üslerini tasfiye etme” daveti yaptı.

Filistin Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, İsrail üzerinde kurulacak memleketler arası baskının, İsrail’in uluslararası hukuka uygun olarak yükümlülüklerini yerine getirmesinde belirleyici rol oynadığı belirtildi.

Açıklamada, fanatik Yahudi yerleşimcilerin kesintisiz süren saldırılarının İsrail ordusunun koruması altında gerçekleştiğine işaret edildi.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 600 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da güç hale getiriyor.

Fanatik Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da sık sık Filistinlilere, mülklerine, araçlarına, yerlerine ve buradaki ağaçlara ziyan veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu