Ekonomi

Türk-İş Başkanı Atalay: “Maalesef asgari ücret bu ülkede geçim ücreti haline geldi”

Asgari Fiyat Tespit Kurulu’nun çalışma takviminin belirlendiği toplantının ardından açıklamalarda bulunan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, “Maalesef bu ülkede asgari ücret geçim ücreti haline geldi” dedi.

Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nun çalışma takviminin belirlendiği toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Yarım saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Türk-İş Lideri Ergün Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ile yarım saatlik görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, “İlk resmi görüşme haftaya ayın 7’sinde saat 14.00’de bakanlıkta ikinci toplantı ayın 14’ünde bakanlıkta. 14.00’te yine bakanlıkta olacak şubatta olacak Geçen sene Aralık sonu öne alınmıştı.Bu rakam bir an önce sağlansın.Sabahtan akşama kadar herkes bu konuyu konuşuyor.Rakam konuşulmaya başlayınca fiyatlar artmaya devam ediyor. Market raflarında. Benim endişem de buydu. Yılın bu zamanında peynir 35 liraydı, şimdi ortalama peynir 140 lira. Rakam konuşulunca diğer rakamlar artmaya devam ediyor” dedi.

“Maalesef asgari ücret bu ülkede geçim ücreti haline geldi”

Tarafları sevindirecek bir sonuca ulaşacaklarını ifade eden Atalay, “İstemediğimiz bir rakam olursa biz o masada olmayız. Her zaman söylüyorum. minimum fiyat, taban fiyatın üzerinde.minimum fiyat sadece yeni işe alımlar için ama ancak o kadar ki.asgari fiyat maalesef bu ülkede yaşanır fiyat haline geldi.Bunun dışında teknik kadro,uzman kadro,onlar. 10-20 yıllık bir pozisyonu var” dedi.

“Ocak ayında tüm sorunlar çözülmeli”

Vergi dilimlerinde yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Atalay, “Ocak ayında bütün sorunların çözülmesi gerekiyor. Yani vergiyle ilgili her ortamda. Eskiden aralık sonunda yüzde 27’ye giriyorduk. Şimdi yüzde 27’ye giriyoruz. mayıs sonu haziran başı buna ilişkin yönetmelik “kamuoyunun beklentisi bu benim beklentim bu” dedi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu