Sağlık

‘SMA’ya karşı yeni bir dönemdeyiz’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Mayıs 2022’de evlilik öncesi çiftlerde yeni doğan bebekler için SMA tarama programını başlattıklarını hatırlattı.

Bugüne kadar 760 bin 789 bebek ve 601 bin 507 yetişkini taradıkları bilgisini veren Koca, SMA’lı uygun bebekler için erken dönemde tedavi gördüklerini bildirdi.

Tedavi kılavuzunda yer alan 2 ilaç

SMA’ya karşı yeni bir döneme girdiklerini anlatan Koca, SMA teşhisi konulan ve tamamına ilaç verilen bebeklerin tedavisinin vakit kaybetmeden başladığını ifade ederek, “SMA tedavisi gören bebeklerde ilk 6 ayda hayatta kalma oranı çok yüksek. Nusinersen tedavisi yükleme dozu tamamlanan yenidoğan SMA tarama programında teşhis edilen bebekte yüzde 100 başarı sağlandı” dedi. dedim.

“SMA taraması konusunda toplum olarak bilinçlenmeliyiz”

Koca devam etti:

“Genlerinizde SMA bir sonraki çocuğunuzda görünmeyi bekliyorsa? SMA’lı çocuğunuz yoksa bu asla olmayacağınız anlamına gelmeyebilir. Yeni bir çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, doktorunuzla birlikte SMA risk taraması yaptırın.” Aile Sağlığı Merkezinize ortak. Kan örneği yeterlidir. Hasta yavrularımız son derece tıbbi ve insancıldır.” “Sağlık Bakanlığı olarak SMA’ya yaklaşımımızın özeti budur. Umutlu olmak ve hayal kırıklıklarını önlemek görevimizdir. SMA taraması konusunda toplum olarak bilinçlenmeliyiz.”

celebiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu