Haber

Erdoğan Papa’yla Gazze konusunu görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa Francis ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, bugün 20. gününe giren İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar ve Gazze Şeridi’nde giderek ağırlaşan insani koşullar ele alındı.

Erdoğan, Katoliklerin ruhani liderine, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının hiçbir kutsal metinde yeri olmayan katliam boyutuna ulaştığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Bağlantı Müdürlüğü tarafından bahis X platformuna ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Katolik Hıristiyanların Ruhani Lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar ve giderek ciddileşen insan hakları ihlalleri ele alındı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Gazze’yi işgal ettiğini belirterek, “Kendilerine yönelik hiçbir kutsal metinde yeri olmayan saldırıların katliam boyutuna ulaştığını, bunun insanlık ayıbı olduğunu ifade etti. Uluslararası toplumun yaşananları görmezden geldiğini ve tüm devletlerin bu insanlık trajedisine karşı seslerini yükseltmeleri gerektiğini ifade etti.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıca “Üç semavi dinin kutsal mekanlarına ev sahipliği yapan bölgede kalıcı barışın ancak topraklarda bağımsız, egemen ve coğrafi olarak bütünleşmiş bir Filistin Devleti’nin kurulmasıyla mümkün olacağı” ifade edildi. 1967 sınırları, başkenti Doğu Kudüs’tür.”

DW/TY,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu