Haber

Çin ve Rusya Kültürel İşbirliği Konusunda Toplantı Gerçekleştirdi

CHONGQİNG, 23 Kasım (Xinhua) — Çin Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan ve Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova Salı günü görüntü kontağı aracılığıyla Çin-Rusya Kültürel İşbirliği Komitesi’nin 23. oturumuna katılarak iki tarafın halklar ortası alışverişleri güçlendirmesi daveti yaptı.

İki taraf, Çin ile Rusya ortasındaki son beş yılda gerçekleşen verimli kültürel işbirliğini tam olarak kabul etti. Mahallî işbirliği, bilimsel ve teknolojik inovasyon ve spor alışverişleri temalı üç Ulusal Yıl aktifliği gerçekleştirilmiş bulunuyor.

İki taraf, kültürel işbirliğinin derinleştirilmesinin, Çin-Rus münasebetlerindeki olumlu rolü ve geniş kapsamlı kıymetinden övgüyle bahsetti ve Çin ve Rusya ortasındaki kültürel işbirliğinin iki devlet liderinin stratejik kılavuzluğunda bir üst düzeye çıkarılması konusunda muahedeye vardı.

Sun, Rus mevkidaşını Çin Komünist Partisi’nin 20. Ulusal Kongresi hakkında bilgilendirdi. Halklar ortası alışverişlerin, Çin-Rus alakalarının gelişiminde temel, yol gösterici ve kalıcı bir rolü olduğunu kaydeden Sun, çeşitli alanlarda işbirliği konusundaki uzlaşıyı uygulamaya koymanın, yeni sistem ve teknikler bulmanın, kültürel işbirliğini derinleştirmenin ve yeni periyotta Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliğine dayalı paydaşlığın gelişiminin desteklenmesine daha fazla katkıda bulunmanın gerekli olduğunu kelamlarına ekledi.

Golikova da Rusya’nın Spor Alışverişleri Yılı’nın itici rolünden yararlanmak, çeşitli alanlarda pragmatik işbirliğini derinleştirmek, ikili halklar ortası alışverişler konusunda uygun bir örnek ortaya koyacak halde birlikte çalışmak ve ikili münasebetler için halk dayanağını pekiştirmek üzere Çin’le çalışmaya istekli olduğunu lisana getirdi.

Toplantıda Sun ve Golikova, ilgili alanlarda işbirliği mutabakatlarının imzalanmasına tanıklık etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu