Haber

Antalya’da avukat ve müşteki yakınlarını darbeden 5 sanığa hapis cezası

Antalya’da duruşma sonrası avukatları ve müşteki yakınlarını darbederek tehdit ve hakarette bulundukları gerekçesiyle yargılanan 5 sanığa, 6 ay ile 1 yıl 2 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

Çilem Hülya Berkil’in sevgilisi tarafından öldürülmesiyle ilgili davanın 2014’teki karar duruşması sonrasında, müşteki yakınlarına ve avukatlarına saldıran sanık yakınları H.Y, Y.Y, Y.G, S.G. ve N.Ö’nün yargılanmasına devam edildi.

Antalya 9. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar katılmadı, müştekilerin kimileri ve taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Mahkeme, sanıkları “kasten yaralama” cürmünden 6 ay ile 1 yıl 2 ay ortasında değişen mahpus cezalarına çarptırdı. Sanıkların “tehdit” ve “hakaret” kabahatlerinden beraatlerine karar verildi.

Saldıra uğrayan avukatlardan Zeliha Şengöz, duruşma sonrası gazetecilere, buruk bir sevinç yaşadığını söyledi.

Sevgilisi tarafından 2013’te katledilen Hülya Çilem Berkil’in belgesinde istekli olarak avukatlık yaptığını belirten Şengöz, “Karar duruşması sonrasında saldırıya uğradık. Saldırıdan sonra 6 yıl soruşturma aşaması sürdü. Zaman aşımı tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız bir dosyaydı. Sonunda bir karara ulaştık. Bütün sanıklar ceza aldı. Geç gelen adalet, adalet değildir. Kendimizi güvensiz hissettiğimiz anlar oluyor.” diye konuştu.

Şengöz, bayana yönelik şiddetle çabanın güç bir alan olduğunu vurgulayarak, devletin bu nedenle avukatları daha çok muhafazası ve yüreklendirmesi gerektirdiğini lisana getirdi.

Olay

Ankara’dan Antalya’ya tatile gelen Sıkıntım Hülya Berkil (30) ile arkadaşı Abdurrahman Gazi Göçer (37) ortasında 26 Ağustos 2013’te araçla Ankara’ya döndükleri sırada tartışma çıkmıştı. Tartışma sırasında Göçer’in üzerine benzin dökerek ateşe verdiği iddia edilen genç kadın hayatını kaybetmiş, tutuklanan Göçer 14 Haziran 2014’te müebbet mahpus cezasına çarptırılmıştı. Karar duruşması sonrasında, sanık yakınları müşteki yakınlarına ve avukatlarına saldırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu